Zabiegi hybrydowe polegają na łączeniu kilku metod leczenia niewydolności żylnej. Każda z używanych metod jest uznanym sposobem leczenia, natomiast dopiero ich połączenie przynosi najlepsze efekty przy znacznie obniżonym ryzyku działań niepożądanych.
Zabiegi hybrydowe można stosować w trakcie jednej wizyty, jednak wiążę się to ze zwiększoną częstością występowania dolegliwości bólowych i gorszym efektem estetycznym. Najwyższą skuteczność przynoszą, gdy są wykonywane z kilkutygodniowym odstępem. W praktyce w zabiegach hybrydowych stosowane są zarówno metody chirurgiczne (klasyczna operacja, miniflebektomia), jak i metody małoinwazyjne (laser wewnątrznaczyniowy, skleroterapia), które lekarz łączy ze sobą w zależności od stopnia zaawansowania choroby, możliwości technicznych i preferencji pacjenta.
Najczęściej stosowana metoda hybrydowa
Obecnie najczęściej stosowana metoda hybrydowa to połączenie lasera wewnątrznaczyniowego (EVLT) z 1-2 sesjami skleroterapii kompresyjnej, wykonywanymi kilka tygodni od zabiegu laserowego. Zestawienie tych metod daje trwałe wyniki leczenia niewydolności żylnej i bardzo dobre efekty estetyczne, a ich małoinwazyjny charakter znacząco zmniejsza ryzyko działań niepożądanych i u większości pacjentów nie wymaga rekonwalescencji pozabiegowej.