Na czym polega laseroterapia endowaskularna (EVLA)?

Laseroterapia endowaskularna (EVLA) jest nowoczesną i skuteczną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych, która polega na działaniu laserem na uszkodzone naczynia żylne. Jest to małoinwazyjna procedura, która pozwala na trwałe usunięcie żylaków bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. 

Przebieg laseroterapii

Podczas laseroterapii wewnątrznaczyniowej lekarz wykorzystuje specjalną kaniulę, która jest wprowadzana do żyły przez nakłucie skóry. Kaniula pozwala na umiejscowienie światłowodu lasera w uszkodzonym naczyniu. Następnym etapem jest lokalne znieczulenie żyły, polegające na kilkukrotnych nakłuciach skóry i podaniu środka znieczulającego wzdłuż chorej żyły. Po prawidłowym znieczuleniu światłowód lasera jest stopniowo wycofywany z naczynia, dostarczając energii cieplnej i jednocześnie zamykając żyłę. Cała procedura wykonywana jest pod kontrolą aparatu USG, co zapewnia precyzję i bezpieczeństwo zabiegu. Z wyjątkiem nakłuć koniecznych do podania środka znieczulającego laseroterapia endowaskularna jest bezbolesna i trwa zwykle od 30 minut do godziny.

Z wyjątkiem nakłuć koniecznych do podania środka znieczulającego laseroterapia endowaskularna jest bezbolesna i trwa zwykle od 30 minut do godziny.


Efekty i rekonwalescencja

Laseroterapia wewnątrznaczyniowa pozwala na leczenie żylaków, które są trudniej dostępne i niewidoczne na powierzchni skóry. Dlatego jest możliwe, że po zabiegu laserowym nie wszystkie żylaki zanikną całkowicie. W takiej sytuacji, po kilku miesiącach od zabiegu laserowego, stosuje się skleroterapię kompresyjną, która pozwala na zamknięcie powierzchniowych żylaków i „pajączków naczyniowych”.

W przeciwieństwie do metod chirurgicznych laseroterapia endowaskularna nie wymaga hospitalizacji ani długiego okresu rekonwalescencji. Bezpośrednio po zabiegu leczona kończyna jest w pełni sprawna i pacjent może powrócić do codziennych czynności zawodowych. Głównym zaleceniem pozabiegowym jest stosowanie pończochy uciskowej oraz w niektórych przypadkach przyjmowanie zastrzyków przeciwzakrzepowych przez 7-10 dni. Wskazane są codzienne spacery, natomiast powrót do pełnej aktywności sportowej zalecany jest po 2-3 dobach od zabiegu. 

Masz pytania? Porozmawiajmy.

Powiązane artykuły

Dowiedz się więcej na temat niewydolności żylnej i jej leczenia.

Inne zabiegi…

Leczenie laserem przezskórnym

Laserowe zamykanie zmian naczyniowych to metoda polegająca na selektywnym dostarczeniu energii cieplnej do zmienionych tkanek, co umożliwia skuteczne usuwanie nieprawidłowych zmian skórnych i naczyniowych w obrębie całego ciała.

Dowiedz się więcej

Skleroterapia

Skleroterapia polega na wprowadzeniu specjalnego leku (sklerozantu) do uszkodzonej żyły, co powoduje zamknięcie i stopniowe zanikanie naczynia.

Dowiedz się więcej

Miniflebektomia

Miniflebektomia to małoinwazyjna metoda chirurgiczna pozwalająca na usunięcie żylaków kończyn dolnych bez konieczności przeprowadzania skomplikowanej operacji.

Dowiedz się więcej

Dowiedz się więcej na moich mediach społecznościowych