Rekonwalescencja po skleroterapii


Zabieg leczenia laserem przez skórnym

Rekonwalescencja po zabiegu skleroterapii kompresyjnej jest zazwyczaj krótka i nieskomplikowana. Sam zabieg skleroterapii polega na wstrzyknięciu leku do naczynia krwionośnego, co powoduje jego zamknięcie. W miejsca wkłucia zakładany jest opatrunek. Zabieg nie wymaga hospitalizacji ani znieczulenia. 

Po skleroterapii pacjent może odczuwać lekki dyskomfort lub pieczenie w miejscu wstrzyknięcia leku, ale te objawy powinny ustąpić po kilku godzinach. Miejscowo może również pojawić się zaczerwienienie lub nieznaczny obrzęk, ale te objawy również powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Aby zmniejszyć powyższe dolegliwości, a także zminimalizować ryzyko zalegania leku w mięśniach, bezpośrednio po zabiegu wymagane jest wykonanie 30-minutowego spaceru.


Wyroby uciskowe po zabiegu

Podstawowym zaleceniem po skleroterapii jest stosowanie wyrobów uciskowych w postaci pończoch lub rajstop w II klasie ucisku. Przez pierwsze 24 godziny od zabiegu pacjent nie powinien zdejmować wyrobów uciskowych zarówno w dzień, jak i w nocy. Przez kolejne 7-10 dni zaleca się ich używanie tylko w trakcie dnia. W przypadku bardzo rozległych zmian naczyniowych lekarz może zalecić stosowanie maści przeciwzapalnych na czas noszenia pończoch.

Aktywność po zabiegu

Bezpośrednio po skleroterapii pacjent może wracać do swojej aktywności zawodowej oraz umiarkowanej aktywności sportowej. W pierwszych kilku dniach po zabiegu powinno się jednak unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, sauny, basenów oraz długiego przebywania na słońcu. W ciągu 2-3 tygodni nie powinno się też korzystać z kosmetyków złuszczających skórę ani depilacji laserowej. 

Proces gojenia

Proces gojenia po skleroterapii jest długotrwały i potrafi trwać do kilku miesięcy. W ciągu kilku tygodni po zabiegu pacjent powinien zobaczyć zamknięcie naczynia krwionośnego i zmniejszenie jego widoczności na skórze. Do kilku miesięcy mogą natomiast utrzymywać się podrażnienie skóry wokół naczynia, zasinienia i przebarwienia w miejscach wkłuć. Ostateczne efekty mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach od zabiegu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *