Na czym polega miniflebektomia?

Miniflebektomia jest metodą chirurgiczną, która polega na usunięciu żylaków kończyn dolnych. Jest to małoinwazyjna procedura pozwalająca na usunięcie żylaków bez konieczności przeprowadzania skomplikowanej operacji. Miniflebektomia rzadko stanowi izolowany zabieg. Najczęściej wykonuje się ją jako uzupełnienie laseroterapii wewnątrznaczyniowej (EVLA) lub innych metod wewnątrznaczyniowych. Jest to metoda szczególnie skuteczna w leczeniu masywnych żylaków powierzchownych, czyli dużych zmian żylnych obecnych blisko powierzchni skóry.

Skuteczność leczenia

Podczas miniflebektomii lekarz wykonuje kilka niewielkich nacięć skóry, przez które wprowadza specjalne narzędzie i selektywnie usuwa nieprawidłowe żyły. Cały zabieg trwa od 30 do 60 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Po zakończeniu zabiegu lekarz zakłada w miejscach nacięć drobne szwy oraz opatrunek uciskowy. Ze względu na wymagane przerwanie ciągłości skóry miniflebektomia może wiązać się z wystąpieniem objawów takich jak ból, obrzęk, krwiaki, które mogą utrzymywać się przez 2-3 tygodnie od zabiegu. W miejscach nacięć mogą pozostać drobne blizny. 

Cały zabieg trwa od 30 do 60 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po zakończeniu zabiegu lekarz zakłada w miejscach nacięć drobne szwy oraz opatrunek uciskowy.


Zabiegi laserowe a efekty

Miniflebektomia jest małoinwazyjną i bezpieczną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych, która pozwala na szybki powrót do normalnej aktywności po zabiegu. Pacjenci mogą chodzić od razu po zabiegu, jednak przez kilkanaście dni powinni stosować kompresjoterapię w formie bandaży lub odzieży uciskowej oraz unikać długiego stania czy siedzenia.

Masz pytania? Porozmawiajmy.

Powiązane artykuły

Dowiedz się więcej na temat niewydolności żylnej i jej leczenia.

Inne zabiegi…

Leczenie laserem przezskórnym

Laserowe zamykanie zmian naczyniowych to metoda polegająca na selektywnym dostarczeniu energii cieplnej do zmienionych tkanek, co umożliwia skuteczne usuwanie nieprawidłowych zmian skórnych i naczyniowych w obrębie całego ciała.

Dowiedz się więcej

Skleroterapia

Skleroterapia polega na wprowadzeniu specjalnego leku (sklerozantu) do uszkodzonej żyły, co powoduje zamknięcie i stopniowe zanikanie naczynia.

Dowiedz się więcej

Leczenie laserem EVLT

Laseroterapia endowaskularna (EVLA) jest nowoczesną i skuteczną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych, która polega na działaniu laserem na uszkodzone naczynia żylne.

Dowiedz się więcej

Dowiedz się więcej na moich mediach społecznościowych