Jak prawidłowo dobrać wyroby uciskowe


Zawijanie opatrunku uciskowego po zabiegu

Prawidłowy dobór wyrobów uciskowych nie jest zadaniem skomplikowanym, jednak aby ich stosowanie było skuteczne i bezpieczne, wymagane jest przestrzeganie kilku ważnych zasad:

  1. Dobór odpowiedniego stopnia kompresji: ważne jest, aby dobrać odpowiedni poziom kompresji w zależności od schorzenia, z którym zgłasza się pacjent. Pończochy o niższym poziomie kompresji są przeznaczone do profilaktyki, natomiast pończochy o wyższym poziomie kompresji są używane w leczeniu chorób naczyniowych. Dobranie za niskiej klasy kompresji będzie skutkowało mniejszą skutecznością leczenia, natomiast zbyt wysoka klasa kompresji może prowadzić do powstania groźnych dla zdrowia działań niepożądanych. Dlatego klasa kompresji powinna zostać zalecona przez lekarza po wykonaniu badania USG żył kończyn dolnych. 
  2. Pomiar kończyn dolnych, który jest niezbędny do prawidłowego dobrania wyrobów uciskowych, może być wykonany przez pacjenta w domu, zgodnie z instrukcjami zamieszczonymi np. na stronach producentów wyrobów kompresyjnych. Pomiaru należy dokonać w momencie, kiedy nogi są najmniej obrzęknięte. Zazwyczaj jest to poranek (bezpośrednio po przebudzeniu) lub czas po zabiegu redukującym obrzęk takim jak drenaż limfatyczny. 
  3. Właściwy rodzaj pończoch: pończochy uciskowe dostępne są w różnych rodzajach, takich jak pończochy, rajstopy, podkolanówki. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni rodzaj ubioru kompresyjnego, który będzie zalecony przez lekarza.
  4. Dopasuj pończochy do swoich potrzeb: pończochy uciskowe są dostępne w różnych kolorach i krojach, dlatego ważne jest, aby dopasować pończochy do swoich potrzeb i preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *