Przygotowanie do wizyty u flebologa


Lekarz flebolog i specjalista kardiolog dr n. Med Damian Łasocha

Wizytę u lekarza flebologa polecam szczególnie osobom, u których występują widoczne żylaki albo „pajączki naczyniowe” lub pojawiły się objawy sugerujące niewydolność żylną, takie jak ból, uczucie ciężkości kończyn dolnych, obrzęki i skurcze podudzi.

Profilaktycznie powinni zgłosić się na wizytę pacjenci, w których najbliższej rodzinie występowały choroby układu żylnego (żylaki, zakrzepica żylna). W związku z tym, że układ żylny jest szczególnie obciążony w trakcie ciąży, konsultację flebologiczną zalecam także kobietom planującym ciążę i kobietom po okresie połogu, aby ocenić stan żył po ciąży. Szczególnymi grupami wymagającymi konsultacji flebologicznej są też pacjenci po przebytej zakrzepicy żylnej oraz kobiety z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi podbrzusza mogącymi sugerować niewydolność żył miednicy mniejszej.

Aby przygotować się do wizyty u flebologa, należy wykonać kilka kroków:

  1. Przygotuj dokumentację medyczną: przygotuj swoją historię medyczną, w tym informacje o aktualnych lub przebytych chorobach, operacjach, alergiach oraz lekach, które obecnie stosujesz.
  2. Zwróć uwagę na swoje dolegliwości: zastanów się nad swoimi dolegliwościami, takimi jak bóle, obrzęki, zmęczenie, uczucie ciężkości, a także o jakiej porze dnia lub nocy te objawy się pojawiają i kiedy pojawiły się po raz pierwszy.
  3. Przed wizytą przyjmij leki które stosujesz na co dzień. Zjedz standardowy posiłek – nie musisz być na czczo. 
  4. Przygotuj się do badania USG Doppler: USG wykonywane jest w pozycji stojącej oraz leżącej. W trakcie badania oceniane są żyły kończyn dolnych oraz brzucha – załóż wygodne ubranie, aby umożliwić lekarzowi dokładne zbadanie Twoich naczyń.
  5. Zastanów się, o co chcesz zapytać lekarza: przygotuj listę pytań, które chcesz zadać lekarzowi, aby otrzymać jak najwięcej informacji na temat swoich dolegliwości i planowanych zabiegów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *