Na czym polega leczenie laserem przezskórnym?

Laserowe zamykanie zmian naczyniowych to metoda polegająca na selektywnym dostarczeniu energii cieplnej do zmienionych tkanek, co umożliwia skuteczne usuwanie nieprawidłowych zmian skórnych i naczyniowych w obrębie całego ciała. Do zabiegów laserowych wykorzystuje się różnego rodzaju głowice emitujące konkretnej długości fale, co przekłada się na skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu.

Skuteczność leczenia

Laser jest szczególnie skuteczny w usuwaniu drobnych zmian naczyniowych, takich jak teleangiektazje, czyli poszerzone naczynia krwionośne na skórze, lub naczyniaki, czyli nieprawidłowo rozwinięte naczynia krwionośne. Dzięki selektywnemu działaniu lasera nieprawidłowe naczynie zostaje podgrzane i ulega zniszczeniu, co powoduje stopniowe zanikanie zmiany.

Dobór odpowiedniej głowicy lasera, długości fali oraz energii pozwala na precyzyjne i kontrolowane działanie, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia zdrowych tkanek oraz minimalizuje ryzyko powikłań.

Laser jest szczególnie skuteczny w usuwaniu drobnych zmian naczyniowych, takich jak teleangiektazje, czyli poszerzone naczynia krwionośne na skórze, lub naczyniaki, czyli nieprawidłowo rozwinięte naczynia krwionośne.


Zabiegi laserowe i efekty

Zabiegi laserowe są zwykle krótkie (od 15 do 30 minut) i małoinwazyjne, dzięki czemu pacjent nie odczuwa większych dolegliwości i może wrócić do codziennych czynności bez większych ograniczeń. Efekty widoczne są zazwyczaj w okresie 4-6 tygodni od użycia lasera.

Dla uzyskania lepszego efektu zalecane jest stosowanie wyrobów uciskowych przez 3-5 dni po zabiegu. Ważne jest, aby przez 4 tygodnie poprzedzające zabieg oraz 4 tygodnie po zabiegu nie eksponować leczonych zmian na silne promieniowanie słoneczne.

W przypadku usuwania zmian naczyniowych liczba zabiegów z użyciem lasera zależy od wielkości i rodzaju zmiany, a także od indywidualnych cech pacjenta. Zwykle jednak wystarczy 1-3 zabiegi, aby uzyskać zadowalający efekt.

Masz pytania? Porozmawiajmy.

Powiązane artykuły

Dowiedz się więcej na temat niewydolności żylnej i jej leczenia.

Inne zabiegi…

Skleroterapia

Skleroterapia polega na wprowadzeniu specjalnego leku (sklerozantu) do uszkodzonej żyły, co powoduje zamknięcie i stopniowe zanikanie naczynia.

Dowiedz się więcej

Leczenie laserem EVLT

Laseroterapia endowaskularna (EVLA) jest nowoczesną i skuteczną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych, która polega na działaniu laserem na uszkodzone naczynia żylne.

Dowiedz się więcej

Miniflebektomia

Miniflebektomia to małoinwazyjna metoda chirurgiczna pozwalająca na usunięcie żylaków kończyn dolnych bez konieczności przeprowadzania skomplikowanej operacji.

Dowiedz się więcej

Dowiedz się więcej na moich mediach społecznościowych