Na czym polega skleroterapia?

Skleroterapia kompresyjna jest uznaną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych. Polega na wprowadzeniu specjalnego leku (sklerozantu) do uszkodzonej żyły, co powoduje zamknięcie i stopniowe zanikanie naczynia. Metoda ta jest bezpieczna, skuteczna i małoinwazyjna, co oznacza, że ​​nie wymaga hospitalizacji ani długiego okresu rekonwalescencji.

We wcześniejszych dekadach skleroterapia wykorzystywana była jako jedyna metoda leczenia żylaków. Obecnie, wraz z rozwojem małoinwazyjnych metod wewnątrznaczyniowych, straciła na znaczeniu i jest używana najczęściej jako uzupełnienie leczenia wewnątrznaczyniowego. Jest jednak metodą pierwszego wyboru w zamykaniu wenulektazji i teleangiektazji, potocznie nazywanych „pajączkami naczyniowymi”.

Przebieg zabiegu skleroterapii

Kwalifikacja do zabiegu odbywa się w trakcie wizyty u lekarza flebologa, podczas której lekarz określa rozległość uszkodzenia naczyń oraz czynniki, które mogą mieć wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu. Podczas tej samej wizyty lekarz wykonuje badanie USG-doppler żył kończyn dolnych, aby wykluczyć choroby układu żylnego mogące prowadzić do powstawania „pajączków naczyniowych”. 

Podczas zabiegu skleroterapii lekarz nakłuwa skórę i za pomocą cienkiej igły lub kaniuli wprowadza do żyły sklerozant (w formie płynu lub piany). Ze względu na małą bolesność nakłuć zazwyczaj nie stosuje się znieczulenia. W miejscach iniekcji przyklejane są opatrunki, a następnie zakładane są wyroby uciskowe – pończochy lub rajstopy w II klasie ucisku. Bezpośrednio po zabiegu wymagany jest 30-minutowy spacer. Wyroby uciskowe należy stosować do 7-14 dni od zabiegu w zależności od rozległości zmian naczyniowych. Sam zabieg skleroterapii oraz okres rekonwalescencji pozabiegowej nie wymagają ograniczenia aktywności sportowej ani zawodowej. 

Kwalifikacja do zabiegu odbywa się w trakcie wizyty u lekarza flebologa, podczas której lekarz określa rozległość uszkodzenia naczyń oraz czynniki, które mogą mieć wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu.


Rekonwalescencja i efekty

Skleroterapia kompresyjna jest metodą bezpieczną i  skuteczną, ale – jak każdy zabieg medyczny – może wiązać się z pewnymi działaniami niepożądanymi. Najczęstsze z nich to zaczerwienienie, siniaki i przebarwienia w miejscach nakłuć. Co istotne, zmiany te mogą utrzymywać się nawet do 4-6 miesięcy od zabiegu i dopiero po tym czasie można ocenić ostateczne efekty zabiegu. 

Aby osiągnąć najlepsze efekty skleroterapii przy zachowaniu maksymalnego marginesu bezpieczeństwa, najczęściej należy wykonać 2-3 sesje skleroterapii kompresyjnej oddzielone od siebie co najmniej 6-tygodniowym okresem gojenia.

Masz pytania? Porozmawiajmy.

Powiązane artykuły

Dowiedz się więcej na temat niewydolności żylnej i jej leczenia.

Inne zabiegi…

Leczenie laserem przezskórnym

Laserowe zamykanie zmian naczyniowych to metoda polegająca na selektywnym dostarczeniu energii cieplnej do zmienionych tkanek, co umożliwia skuteczne usuwanie nieprawidłowych zmian skórnych i naczyniowych w obrębie całego ciała.

Dowiedz się więcej

Leczenie laserem EVLT

Laseroterapia endowaskularna (EVLA) jest nowoczesną i skuteczną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych, która polega na działaniu laserem na uszkodzone naczynia żylne.

Dowiedz się więcej

Miniflebektomia

Miniflebektomia to małoinwazyjna metoda chirurgiczna pozwalająca na usunięcie żylaków kończyn dolnych bez konieczności przeprowadzania skomplikowanej operacji.

Dowiedz się więcej

Dowiedz się więcej na moich mediach społecznościowych